Tisková zpráva 15. 9. 2021 – 5. výroční konference Platformy pro reformulace při České technologické platformě pro potraviny proběhla dnes v Praze. Akci udělil záštitu ministr zemědělství Miroslav Toman. Výroční konference tentokrát s podtitulem Role výrobců potravin v rámci zdravého životního stylu spotřebitelů se zúčastnilo více jak 150 odborníků, výrobců potravin i zástupců státní správy. Proběhla i prezentace výrobků oceněných v soutěži Cena Potravinářské komory ČR o nejlepší inovativní výrobek roku.  

 

„Výrobci potravin v České republice jsou si plně vědomi své možnosti napomoci zlepšení zdraví spotřebitelů právě širokou nabídkou svých výrobků, jak těch standardních, tak těch, ve kterých došlo k vylepšení nutričního složení, vysvětluje prezidentka Potravinářské komory České republiky Dana Večeřová.

 

„Členové Potravinářské komory České republiky přistoupili k přehodnocení svých receptur a reformulují celou řadu výrobků. Výsledkem je nabídka produktů se sníženým obsahem cukru, soli nebo vylepšenou strukturou obsažených tuků“, dodává Dana Večeřová.

„Chtěli jsme vytvořit odborné fórum pro diskusi nad jednotlivými reformulačními cíli a technologiemi a vzájemně sdílet zkušenosti s reformulacemi a inovacemi tak, aby se podíl výrobků s vylepšeným obsahem na českém trhu dále zvyšoval“, říká předsedkyně Výboru pro výživovou politiku / Platformy pro reformulace Hana Langrová.

V rámci konference vystoupili zástupci České asociace nutričních terapeutů, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Sekce nutričních terapeutů České asociace sester, Společnosti STOB a další.  

„Dobrou zprávou je, že spotřebitelé stále více vyhledávají zdravější varianty potravin, které nemají vysoký obsah tuků, cukrů nebo soli,“ doplňuje Ivana Pražanová, předsedkyně České asociace nutričních terapeutů a dále pokračuje, „Česká asociace nutričních terapeutů reformulace podporuje, protože jsou jedním z preventivních opatření proti rozvoji obezity, která je rizikovým faktorem vzniku neinfekčních onemocnění. Ta jsou příčinou 90 % úmrtí našich obyvatel.“

 

V rámci programu dostali příležitost i sami výrobci, zástupci společností Unilever ČR/SR, Danone, a.s. a Nestlé s.r.o., prezentovali závazky v oblasti zdravé výživy, inovace obsahu i obalu a nové trendy v potravinářství.

Platforma pro reformulace letos vyhlásila výsledky již 8. ročníku soutěže Cena Potravinářské komory ČR o nejlepší inovativní potravinářský výrobek roku.  Do soutěže se mohly přihlásit potravinářské společnosti, resp. jejich nové nebo významně zdokonalené výrobky, které byly uvedeny výrobcem na trh v posledních 3 letech. Ve stanoveném termínu se přihlásilo 27 společností s celkem 65 výrobky. Hodnocení proběhlo ve třech kategoriích Reformulace roku, Bezpečnost a kvalita potravin a Potraviny pro zvláštní výživu. Hodnocení proběhlo ve dvou skupinách podle velikosti podniku.

Cenu Potravinářské komory ČR o nejlepší inovativní výrobek získal za rok 2021 v kategorii Reformulace roku Míšánek tvaroh od společnosti UNILEVER ČR, spol. s r.o. Míšánek tvaroh je dalším v řadě výrobků značky Míša, který je vyrobený z tvarohu z České republiky. Jedná se o novou a menší dětskou variantu výrobku bez kakaové polevy, bez přidaných barviv a aromat, s cílem zlepšení výživových údajů oproti standardnímu výrobku na trhu Míša tvarohový 55 ml a následování kritérií EU Pledge pro kategorii dětských zmrzlin.

Mlékárna Kunín Oveska, která byla v letošním roce také oceněna v kategorii Reformulace roku za inovativní propojení celých ovesných zrn v mléce, za snížení obsahu cukrů a zároveň zvýšení obsahu vlákniny díky přídavku inulinu (obsah vlákniny 3,3 g/100 g, obsah cukrů 7,5 g/100 g).

„A jak jsme toho dosáhli? Pečlivou analýzou spotřebitelských trendů, smělým návrhem a vytrvalým směřováním k cíli“, dodává Jana Ovčáčková, ředitelka kvality společnosti Lactalis CZ.

Šunku nejvyšší jakosti od MASO UZENINY PÍSEK, a.s., hodnotící komise ocenila za snížený obsah soli ve srovnání s ostatními šunkami nejvyšší jakosti (obsah soli 1,8 g/100 g). „Průměrný obsah soli v podobných výrobcích je 2,5 g na 100 g, takto reformulovaný výrobek považujeme za velký úspěch. Nadbytek soli není žádoucí, škodí dospělým i dětem, dodává Robert Štěpán, výrobní ředitel společnosti MASO UZENINY PÍSEK, a.s.

Dále byly v kategorii Reformulace roku oceněny výrobky Super dortík s malinami od společnosti Emco spol. s r.o., pečivo DÉČKO od společnosti IREKS ENZYMA s.r.o., Párky dědy Pilčíka ze společnosti Řeznictví H+H, s.r.o. a chléb Sprint od Zeelandia spol. s r.o.

________________________________________________________________________________

V kategorii Bezpečnost a kvalita potravin pro mikropodniky a malé podniky byl vyhodnocen jako nejlepší výrobek Kitl Syrob Růžový květ od společnosti Kitl s.r.o. a pro střední a velké podniky Míša tvarohový MLS od společnosti OLMA, a.s. V kategorii Potraviny pro zvláštní výživu ve skupině mikropodnik a malý podnik získal cenu za nejlepší výrobek MUFFin od výrobce ADVENI MEDICAL, spol. s r.o., ve skupině střední a velký podnik byl jako nejlepší vyhodnocen Bezlepkový Konzumák od společnosti IREKS ENZYMA s.r.o.

Kompletní výsledky soutěže Cena Potravinářské komory České republiky o nejlepší inovativní výrobek najdete na http://soutez.foodnet.cz/index.php/aktuality/85-vysledky-souteze-2021

Kontakty pro média:

Potravinářská komora ČR

tisková mluvčí Helena Kavanová

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 737 287 024

________________________________________________________________________________

Potravinářská komora České republiky (PK ČR) byla založena v roce 1995 jako federace výrobců potravin, nápojů a zpracovatelů zemědělské produkce. PK ČR plní funkci zájmového neziskového sdružení pro všechny potravinářské obory a obory zpracování zemědělských produktů.

Česká technologická platforma pro potraviny (ČTPP) byla založena 20. března 2006 na základě Stanov Potravinářské komory ČR jako její organizační složka. ČTPP vznikla v souladu s iniciativou Evropské komise ze dne 16. června 2004 týkající se vytvoření technologických platforem. ČTPP je samostatnou účetní jednotkou, na kterou se vztahují vnitřní právní normy Potravinářské komory ČR. Hlavním cílem platformy je posílení konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu v rámci Společného trhu zvýšením jeho inovačních schopností, cestou lepšího stanovení cílů výzkumu a propojení mezi výzkumnými pracovišti a výrobními podniky. Dalšími prioritami je zlepšení komunikace se státní správou na jedné straně a spotřebitelskými organizacemi i spotřebitelem samotným na straně druhé. U státní správy je zájmem se více podílet na přípravě programů s dopadem na konkurenceschopnost podniků, u spotřebitele pak jeho výchova k odpovědnému výběru potravin s cílem posunu jeho preferencí k vyšší kvalitě, vhodnějším produktům z pohledu výživy a tuzemským výrobcům.

Reformulací, tedy změnou receptury se myslí změny pozitivní, tj. takové, které přinášejí spotřebiteli určité výhody, zejména s ohledem na jeho výživu. Pozitiva, která tento trend přináší, ovšem mohou představovat i určitá rizika s ohledem na stabilitu a bezpečnost výrobků.